College Men
Top Relay Runner

Presented by the Philadelphia Sports Writers Association
2009—Matthew Gibney, Villanova
2008—Leonel Manzano, Texas
2007—Leonel Manzano, Texas
2006—Kelly Willie, Louisiana State
2005—Nick Willis, Michigan
2004—Florida 4×400 Relay [Sekou Clarke, Reggie Witherspoon, Stefan Pastor, Kerron Clement]
2003—Nick Willis, Michigan
2002—Justin Gatlin, Tennessee
2001—Kim Collins, Texas Christian
2000—Kim Collins, Texas Christian
1999—Seneca Lassiter, Arkansas
1998—Kevin Sullivan, Michigan
1997—Seneca Lassiter, Arkansas
1996—Julius Achon, George Mason
1995—Savieri Nghidi, Abilene Christian
1994—Graham Hood, Arkansas
1993—Louie Quintana, Villanova
1992—Niall Bruton, Arkansas
1991—Steve Holman, Georgetown
1990—Jon Drummond, Texas Christian
1989—Joe Falcon, Arkansas
1988—Joe Falcon, Arkansas
1987—Mike Stahr, Georgetown
1986—TCU’s sprint relays [Roscoe Tatum, Andrew Smith, Leroy Reid, Greg Sholars]
1985—Roddie Haley, Arkansas
1984—Jack Pierce, Morgan State
1983—Frank O’Mara, Arkansas
1982—John Marshall, Villanova
1981—Sydney Maree, Villanova
1980—Don Paige, Villanova
1979—Renaldo Nehemiah, Maryland
1978—Mark Belger, Villanova
1977—Mark Belger, Villanova; Herman Frazier, Arizona State
1976—Reggie Jones, Tennessee; Eamonn Coghlan, Villanova
1975—Eamonn Coghlan, Villanova
1974—Tony Waldrop, North Carolina
1973—John Hartnett, Villanova
1972—Larry Black, North Carolina Central
1971—Al Schoterman, Kent State
1970—Ron Stonitsch, C.W. Post
1969—Byron Dyce, New York University
1968—Frank Murphy, Villanova
1967—Vince Matthews, Johnson C. Smith
1966—Dave Patrick, Villanova
1965—Noel Carroll, Villanova
1964—Norm Tate, North Carolina Central
1963—Brian Sternberg, Washington
1962—Pat Traynor, Villanova
1961—Russ Rogers, Md./Eastern Shore
1960—John Thomas, Boston University
1959—Bill Woodhouse, Abilene Christian
1958—Ira Davis, La Salle
1957—Greg Bell, Indiana

Top Individual Event Performer
Presented by the Philadelphia Sports Writers Association
2009—Jeremy Hicks, Louisiana State
2008—Jonathan Jackson, Texas Christian
2007—Kibwe Johnson, Ashland
2006—Garrett Johnson, Florida State
2005—Vikas Gowda, North Carolina
2004—Dan Taylor, Ohio State
2003—Dan Taylor, Ohio State
2002—Tora Harris, Princeton
2001—Brian Hunter, Texas
2000—Mark Boswell, Texas
1999—Terrence Trammell, South Carolina
1998—Jacob Davis, Texas
1997—Robert Howard, Arkansas
1996—Lawrence Johnson, Tennessee

Top Field Event Performer
1984—Mike Carter, Southern Methodist
1983—Robert Weir, Southern Methodist
1982—Mike Conley, Arkansas
1981—Richard Olsen, Southern Methodist
1980—Bruce Heide, Arizona State
1979—Steve Kreider, Army
1978—Robert Cannon, Indiana
1977—Kyle Arney, Arizona State
1976—Ed Lennex, St. Joseph’s
1975—Drew Herndon, Maryland
1974—Paul Underwood, Arizona State
1973—Knut Hjeltnes, Western Maryland

College Women
Top Relay Runner

Presented by the Philadelphia Sports Writers Association
2009—Sarah Bowman, Tennessee
2008—LaTavia Thomas, Louisiana State
2007—Anna Willard, Michigan
2006—Arianna Lambie, Stanford
2005—Tiffany Ross-Williams, South Carolina
2004—Nicole Cook, Tennessee
2003—Muna Lee, Louisiana State
2002—Shalane Flanagan, North Carolina
2001—Erin Merten, Florida
2000—Mikele Barber, South Carolina
1999—Suziann Reid, Texas
1998—Jenni Westphal, Wisconsin
1997—Krestena Sullivan, Villanova
1996—D’Andre Hill, Louisiana State
1995—Diane Guthrie Gresham, George Mason
1994—Cheryl Taplin, Louisiana State
1993—Allison Williams, Pittsburgh
1992—Carole Zajac, Villanova
1991—Diane Guthrie, George Mason
1990—Maicel Malone, Arizona State
1989—Vicki Huber, Villanova
1988—Lynda Tolbert, Arizona State
1987—Vicki Huber, Villanova
1986—Kathy Ormsby, North Carolina State
1985—LaVonna Martin, Tennessee
1984—Joetta Clark, Tennessee
1983—Randy Givens, Florida State
1982—Benita Fitzgerald, Tennessee
1981—Marita Walton, Maryland
1980—Marita Walton, Maryland
1979—Brenda Webb, Tennessee

Top Individual Event Performer
Presented by the Philadelphia Sports Writers Association
2009—Rachel Laurent, Louisiana State
2008—Kara Patterson, Purdue
2007—Kerron Stewart, Auburn
2006—Kelly Ann Baptiste, Louisiana State
2005—Tiffany Ross-Williams, South Carolina
2004—Candice Scott, Florida
2003—Laura Gerraughty, North Carolina
2002—Heather Sagan, Liberty
2001—Dora Gyorffy, Harvard
2000—Donica Merriman, Ohio State
1999—Delloreen Ennis-London, Abilene Christian
1998—Angie Vaughn, Texas
1997—Trecia Smith, Pittsburgh
1996—Jen Pastore, Villanova

Top Field Event Performer
1984—Karolyn Welsh, Springfield
1983—Ann Bair, Virginia

High School Boys
Top Relay Runner

2009—Anthony Kestelac, Albemarle (Va.)
2008—Alwayne Green, Manchester (Jam.)
2007—Yahon Blake, St. Jago (Jam.)
2006—Remaldo Rose, Camperdown (Jam.)
2005—Sean Tully, Syosset (N.Y.)
2004—Reuben McCoy, Winslow Township (N.J.)
2003—Derrick Jones, Long Beach Poly (Calif.)
2002—Darrel Brown, El Dorado (Trin.)
2001—Alan Webb, South Lakes (Va.)
2000—Alan Webb, South Lakes (Va.)
1999—James Graham, Northwestern (Md.)
1998—Douglas Sandy, Boys & Girls (N.Y.)
1997—Obea Moore, John Muir (Calif.)
1996—Obea Moore, John Muir (Calif.)
1995—Troy Burkholder, Cocalico (Pa.)
1994—Seneca Lassiter, Lafayette (Va.)
1993—Bob Keino, Ridgewood (N.J.)
1992—Lawrence Johnson, Great Bridge (Va.)
1991—Terrence McCrae, Kingston College (Jam.)
1990—Michael Williams, St. Jago (Jam.)
1989—Andrew Butler, St. Raphael Academy (R.I.)
1988—Matt Mitchell, Christian Brothers (N.J.)
1987—Paul Vandegrift, Arch. Kennedy (Pa.)
1986—John Trautmann, Monroe-Woodbury (N.Y.)
1985—Paul Steele, Prospect Heights (N.Y.)
1984—Dan Bertolami, Woodbridge (N.J.)
1983—Vance Watson, Willingboro (N.J.)
1982—Ken Lowry, Wissahickon (Pa.)
1981—Blair Mancini, North Penn (Pa.)
1980—Esteban Diaz, Brooklyn Tech (N.Y.)
1979—Vince Draddy, Iona (N.Y.)
1978—Aubrey McKithen, Trenton (N.J.)
1977—Kevin Byrne, Paramus Catholic (N.J.)
1976—Alberto Salazer, Wayland (Mass.)
1975—Tony Darden, Norristown (Pa.)
1974—George Holmes, Coatesville (Pa.)
1973—Robbie Perkins, Collegiate (Va.)
1972—Jim Adlam, Abington (Pa.); Robbie Perkins, Collegiate (Va.)
1971—Pete LaCorte, Cedar Grove (N.J.)
1970—Keith Davis, Lincoln (N.J.)
1969—John Lovett, Power Memorial (N.Y.)
1968—Joe Savage, Roselle Catholic (N.J.)
1967—Marty Liquori, Essex Catholic (N.J.)
1966—Art Dulong, Randolph Acad. (Mass.)
1965—Bob Beamon, Jamaica (N.Y.)
1964—Ray Pollard, Huntington (Va.)
1963—Bill Thompson, Jackson (N.Y.)
1962—Del Benjamin, La Salle Academy (N.Y.)
1961—John Camien, Sewanhaka (N.Y.)
1960—Don Webster, Kennett (Pa.)
1959—Al Adams, Saint Michael’s (N.J.)
1958—Frank Hegarty, Saint Francis Prep (N.Y.)

Top Individual Performer
2009—Nicholas Vena, Morristown (N.J.)
2008—Nicholas Vena, Morristown (N.J.)
2007—Matt Centrowitz, Broadneck (Md.)
2006—Matt Centrowitz, Broadneck (Md.)
2005—Carlos Mattos, Kingston College (Jam.)
2004—Chris Spooner, Lewisburg (Pa.)
2003—Anthony Miles, Winslow Twp (N.J.)
2002—Glenn DiGiorgio, Bayonne (N.J.)
2001—Dan Olson, Albany Academy (N.Y.)
2000—Allen Simms, Eleanor Roosevelt (Md.)
1999—Rickey Harris, Centreville (Va.)
1998—Robert Jordan, Millville (N.J.)
1997—Mark Boswell, Central Pell (Ont.)
1996—Gabe Jennings, Madison East (Wis.)

Top Field Performer
1983—Roger Bennett, Gar-Field (Va.)
1982—Terry Thomas, Howard (Del.)
1981—Trib LaPrade, Collegiate (Va.)
1980—Desmond DeCosta, Overbrook (Pa.)
1979—Bill Butler, Kennard-Dale (Pa.)
1978—Sanya Owolabi, Sleepy Hollow (N.Y.)
1977—Mike White, John Bartram (Pa.)
1976—Bill Hartley, Southern Ocean (N.J.)
1975—Rob Will, Lynbrook (N.Y.)
1974—Ron Klotzer, Union (N.J.)

High School Girls
Top Relay Runner

2009—Ristananna Tracey, Edwin Allen (Jam.)
2008—Tasha Stanley, Eleanor Roosevelt (Md.)
2007—Tasha Stanley, Eleanor Roosevelt (Md.)
2006—Sanita Sutherland, Holmwood (Jam.)
2005—Aislinn Ryan, Warwick Valley (N.Y.)
2004—Simone Facey, Vere Tech (Jam.)
2003—Shalonda Solomon, L. Beach Poly (Calif.)
2002—Stacey Ann Livingston, Boys & Girls (N.Y.)
2001—Sheryl Morgan, Holmwood (Jam.)
2000—Alejandra Barrientos, San Lorenzo (Calif.)
1999—Sheila Klick, Prendergast (Pa.)
1998—Dara Crocker, Columbia (N.J.)
1997—Angel Patterson, William Penn (Pa.)
1996—Angel Patterson, William Penn (Pa.)
1995—Suziann Reid, Eleanor Roosevelt (Md.)
1994—Tanya Jarrett, Mandeville (Jam.)
1993—Claudine Williams, Vere Tech (Jam.)
1992—Kim Fisher, Sun Valley (Pa.); Claudine Williams, Vere Tech (Jam.)
1991—Inez Turner, Vere Tech (Jam.)
1990—Tanya Hughes, Great Mills (Md.); Inez Turner, Vere Tech (Jam.)
1989—Inez Turner , Vere Tech (Jam.)
1988—Vere Tech Relay Teams (Jam.)
1987—Beverly McDonald, Vere Tech (Jam.)
1986—Erin Keogh, Langley (Va.)
1985—Cathy Schiro, Dover (N.H.)
1984—Janet Smith, Stevens (N.J.); Cheryl Klein, Bellport (N.Y.)
1983—Tanya Smolin, Randolph (N.J.)
1982—Lynne Strauss, State College (Pa.)
1981—Kim Gallagher, Upper Dublin (Pa.); Carol Lewis, Willingboro (N.J.)
1980—Carol Lewis, Willingboro (N.J.)
1979—Cynthia Colquitt , William Penn (Pa.)

Top Individual Performer
2009—Nikita Tracey, Edwin Allen (Jam.)
2008—Stephanie Morgan, Barnesville (Ohio)
2007—Kimberly Williams, Vere Tech (Jam.)
2006—Sherene Pinnock, Edwin Allen (Jam.)
2005—Nicole Leach, West Catholic (Pa.)
2004—Nicole Leach, West Catholic (Pa.)
2003—Ari Lambie, Bromfield (Mass.)
2002—Lindsay Grigoriev, Atholton (Md.)
2001—Melaine Walker, St. Jago (Jam.)
2000—Sheena Johnson, Gar-Field (Va.)
1999—Elva Goulbourne, Dinthill (Jam.)
1998—Carlene Cummings, Morrow (N.J.)
1997—Peta-Gaye Gayle, St. Elizabeth (Jam.)
1996—Sally Glynn, Walter Johnson (Md.)